System odkurzania centralnego to alternatywa dla ręcznych i automatycznych odkurzaczy. Nie tylko jest wygodniejszy w obsłudze, ale pozwala również na znacznie dokładniejsze usuwanie kurzu i wszelkich innych zanieczyszczeń. Jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików, bo usuwa też szkodliwe pyłki i inne alergeny. Ponadto instalacja systemu centralnego odkurzania pozwala chronić podłogę przed zarysowaniami, a meble przed obijaniem.
Odkurzenie za pomocą systemu centralnego jest znacznie szybsze niż w przypadku ręcznego odkurzacza. Pozwala usunąć zanieczyszczenia z trudnodostępnych zakamarków w przeciwieństwie do automatycznych odkurzaczy. Jedynym warunkiem, który pozwoli na skuteczne odkurzanie za pomocą systemu centralnego jest jego poprawna instalacja.
Jak zbudowany jest centralny system odkurzania?
Najważniejszym elementem całego systemu jest jednostka centralna, którą umieszcza się poza mieszkalną częścią domu, np. w piwnicy, garażu, pomieszczeniu gospodarczym czy schowku pod schodami. Jednostki centralne kompaktowe mają silnik, separator zanieczyszczeń i zbiornik na kurz zamknięte w jednej obudowie.
Kolejnym elementem systemu jest wyrzutnia powietrza, która montowana jest na zewnątrz budynku. Pozostałe elementy to gniazda ssące oraz wąż do odkurzania. W mniejszych domach jednorodzinnych często do obsługi całej kondygnacji wystarczy jedno gniazdo, do którego podczas odkurzania wkłada się wąż. Przypomina on te stosowane w przenośnych odkurzaczach, jednak jest znacznie dłuższy.
Podstawowe błędy w systemach odkurzania centralnego
Jednym z często spotykanych błędów w instalacjach odkurzaczy centralnych są zbyt długie drogi przewodów rurowych oraz liczne zmiany ich kierunku, co prowadzi do oporów powietrza i obniżenia mocy ssania. Aby wyeliminować ten problem konieczny jest projekt instalacji wykonany przez doświadczonych fachowców, którzy do minimum ograniczą zmiany kierunków i stworzą najkrótsze drogi dla przewodów. Następnym błędem jest pominięcie kolan 90 stopni, które montuje się za płytką montażową gniazda. Ich zadaniem jest zabezpieczanie przed zatkaniem instalacji dużymi elementami zassanymi podczas sprzątania.
Innym często spotykanym problemem jest niewystarczająca ilość gniazd ssących. Należy tak zaplanować instalację, aby wąż ssący mógł dotrzeć do każdego zakamarka domu, dlatego należy uwzględnić też jego długość. Kolejną ważną kwestią jest umiejscowienie wyrzutni powietrza. Nie należy montować jej tuż przy gruncie, bo może zostać przykryta śniegiem lub czymś zastawiona. Wydmuchiwane powietrze może brudzić elewację, więc wyrzutnię najlepiej jest zamontować na tyłach budynku. Nieprawidłowy montaż trójników to kolejny częsty błąd. Elementy te należy układać zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza.