Na jakiej zasadzie działają odkurzacze centralne?

Instalacja centralnego odkurzania to coraz częściej i chętniej wybierane rozwiązanie. Nic dziwnego, ponieważ w porównaniu do odkurzaczy przenośnych odkurzanie za pomocą odkurzacza centralnego jest zdecydowanie efektywniejsze, wygodniejsze i szybsze. Jednak jaka jest zasada działania tych urządzeń, na czym polega ich obsługa i jak sprawdzają się praktyce? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Z czego składa się odkurzacz centralny i jak działa?

Odkurzacz centralny to urządzenie składające się z jednostki centralnej, systemu rur z tworzywa PVC ukrytych w ścianach, gniazdek ssawnych oraz zestawu do odkurzania, czyli giętkich, długich węży i specjalnych końcówek, które niczym nie różnią się od tych stosowanych w odkurzaczach przenośnych.

Za działanie odkurzacza odpowiedzialna jest jednostka centralna charakteryzująca się dużą mocą silnika, który wytwarza podciśnienie i ze znaczną siłą ssącą zasysa zanieczyszczone powietrze. Co pozwala na skuteczne oraz szybkie pozbycie się nawet największych zanieczyszczeń zalegających między włóknami dywanu lub wykładziny. Warto podkreślić, że podczas odkurzania za pomocą odkurzacza centralnego, brudne powietrze obfitujące w drobinki kurzu i drobnoustroje transportowane jest systemem orurowania wprost do wnętrza zbiornika znajdującego się w jednostce centralnej, gdzie następuje jego przefiltrowanie, po czym oczyszczone powietrze zostają usunięte na zewnątrz budynku. Dzięki temu odkurzanie nie przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza w mieszkaniu i nie podrażnia dróg oddechowych – co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergię.

W jaki sposób korzystać z odkurzacza centralnego?

Odkurzacz centralny jest niezwykle prosty i wygodny w obsłudze. Aby rozpocząć odkurzanie, wystarczy podpiąć giętką rurę ssącą do gniazda ssawnego zlokalizowanego w ścianie, podłączonego do prądu o napięciu 12-24 V. Dzięki temu systemowi odkurzanie staje się szybsze, wygodniejsze i bezproblemowe – nie trzeba dźwigać ciężkiego sprzętu czy męczyć się z plączącymi się kablami.

Również warto wspomnieć o komforcie dźwiękowym podczas odkurzania. Z racji tego, że jednostka centralna zazwyczaj umiejscowiona jest w pomieszczeniach gospodarczych, to generowany przez nią hałas nie dociera do pomieszczeń użytkowych, przez co staje się on praktycznie niesłyszalny dla domowników. Co więcej, odkurzacze centralne są niezwykle łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu. Zbiornik na zanieczyszczenia znajdujący się w jednostce centralnej wystarczy opróżniać z nagromadzonego się kurzu raz czy dwa razy w roku lub nawet wcale (w zależności od modelu odkurzacza).

Na jakiej zasadzie działają odkurzacze centralne?
youtube logo
instagram logo
pinterest logo
goldenline logo
allegro logo
linkedin logo